Grajewiak.pl - o ludziach Ziemi Grajewskiej - Tomasz Dudziński

Wyobraź sobie, że...

W okresie powstania styczniowego wykonano w Grajewie wyrok śmierci na policjancie Zolniku, który zadenuncjował do władz carskich kilku Polaków.

 
Start arrow O nas... arrow Tomasz Dudziński
Tomasz Dudziński Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Red. Tomasz Dudziński   

Tomasz Dudziński

ur. 1977 r., żona Anna, córka Krystyna (ur. 2003 r.) i syn Piotruś (ur. 2007 r.). Absolwent Szkoły Podstawowej Nr 4 w Grajewie, Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Grajewie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturowego na Uniwersytecie Białostockim. Aktualnie dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej, społecznie Komendant Hufca "Biebrzańskiego" ZHP (od 2005 r.) i redaktor naczelny kwartalnika "Grajewskie Zeszyty Historyczne - Zapis" (od 2001 r.), członek Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK i Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Współautor monografii "Grajewo w XX wieku" oraz publikacji "Ludzie grajewskiej bezpieki 1945-1956", jak także licznych artykułów tematycznych w publikacjach regionalnych.

Na kolejnej stronie dowiesz się, dlaczego dałem się w to wciągnąć...

"Dlaczego dałem się w to wciagnąć..."

   Historią zarazili mnie chyba rodzice jeszcze w dzieciństwie, zawsze lubiłem odkrywać jej karty. Jednak na poważnie to zainteresowanie zostało rozwinięte i pogłębione w grajewskim liceum, dzięki pomocy mojego historyka, a dziś burmistrza Grajewa - Krzysztofa Waszkiewicza. Już na studiach (o dziwo nie historycznych a geologicznych) zainteresowanie to pogłębiałem już we własnym zakresie i zacząłem wykorzystywać praktycznie – w 2001 r. zostałem społecznie Redaktorem Naczelnym kwartalnika „Grajewskie Zeszyty Historyczne – Zapis” wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie. Po powrocie do Grajewa pasja pozostała i skupiła się na prowadzeniu Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej, która od XI 2009 r. została przekształcona w samodzielną placówkę Grajewską Izbę Historyczną (www.gih.grajewo.pl
   Pod koniec 2006 r. odwiedził mnie Krzysiek Borawski z wizją stworzenia portalu internetowego www.grajewiak.pl. Mimo różnicy wieku znaliśmy się już wcześniej, w końcu łączyła nas działalność harcerska (fakt, że wówczas z dwóch różnych biegun on – instruktor ja – uczestnik), był też ojcem mojej koleżanki z licealnej klasy, ale tak naprawdę to ta więź współpracy zawiązała się przy wspólnym zasiadaniu w Komitecie Organizacyjnym III Zjazdu Absolwentów grajewskiego LO. Koncepcja portalu, którą zaprezentował Krzysiek „Zachowanie pamięci o ludziach i przeszłości Grajewa” i do którego współtworzenia mnie zaprosił była tym, co wpisywało się w moją działalność i zainteresowania, bez wahania się zgodziłem.
   Zdobycie nowych, ciekawych materiałów wymaga często wiele wysiłku i żmudnych godzin siedzenia w archiwach i bibliotekach. Wiele materiałów, dokumentów, zdjęć i informacji nie trafia tam jednak, a pozostaje w przepastnych szufladach archiwów rodzinnych. Wiele cennych wiadomości skrywanych jest również jedynie w ludzkiej pamięci i odchodzi wraz z ludźmi… Te wszystkie niedogodności wynagradza jednak moment, w którym odkrywam coś nowego, co choć trochę odsłania rąbka tajemnicy z naszej przeszłości, co pozwala na lepsze poznanie miejsc i ludzi, którzy tworzyli historię naszego miasta.
   Moją pasją jest historia, a w szczególności historia Grajewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego, co jak na razie widać w profilu grajewiaka.pl – wierzę jednak w to, że wspólnymi siłami nasz portal stanie się portalem wszystkich grajewiaków. Mam również nadzieję, że dzięki niemu będzie można zachować od zapomnienia ludzi, miejsca i wydarzenia, których oficjalna historia nie uznała za swoje, a które tworzyły jednak historię naszej „małej ojczyzny”.
   Wszystko co robię, robię dla Grajewa, z którym czuję się związany emocjonalnie. Pokazujmy innym, że tu w tej naszej małej ojczyźnie mamy się czym pochwalić, że również tu można coś osiągnąć. Trzeba tylko chcieć działać.

Tomasz Dudziński

Zmieniony ( 03.04.2010. )
 
« poprzedni artykuł
© 2015 Grajewiak.pl - o ludziach Ziemi Grajewskiej :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.